| Panel separation working range | 300mm x 350mm |
| XYZ drive method | AC servo motors |
| Number of motion axes | 9 axes |
| Programming method | Color CCD image-based intuitive teaching input |
| Operating interface | Windows 7 operating system interface |
| Upper dust extraction power | hp; Lower dust collector power: 3hp (optional 5hp) |
| Cutting spindle: SYCOTEC (Germany) | max 80,000 rpm (automatic tool change) |
| X-Y AC servo speed | 0-1000 mm/sec |
| Z-axis AC servo speed | 0-800 mm/sec |
| X-Y repeatability | ±0.02mm |
| Cutting accuracy | ±0.05mm |
| CCD camera calibration accuracy | ±0.01mm |
| Board separation stress value | Below με |
| Tool diameter | 0.8-3.0mm |
| PCB cutting thickness | mm-6.0 mm |
| Main unit & dust collector voltage | 220V 1-phase or 3-phase |
| Power consumption | 3.5 kVA |
| Static elimination gun | |
| Vision system | High-resolution digital camera |
| Drive motor | AC brushless servo motor |
| Mechanical Pick-and-Place Arm | Anti-static vacuum nozzle |
| Feeding Method | Rail conveyor |
| Discharging Method | Belt conveyor or carrier output or rail conveyor |
| Transfer Method | Vacuum nozzle suction transfer |
| Flow Direction | Left→Right, Right→Left (optional) |
| Program Backup | USB Interface |
| Control Method | Dedicated Controller |
| Dust Collection Cabinet Dimensions | 640mm × 785mm × 1760mm (D × W × H) |
| Machine Dimensions | 1760mm × 1290mm × 1600mm (D × W × H) |
| Main Unit + Dust Collector Weight | 1470 kg |
In-line milling cutter Depaneling Machine,automatic board feeding,automatic cutting,and automatic board output greatly improve production efficiency and save labor cots,reflecting a fully automated production line.
Dual-spindle and dual-working platform structure design to improve cutting and splitting efficiency.
The dual-working platform can be used to cut and split plates simultaneously with independent spindles,which greatly improves the productivity and efficiency of cutting and splitting plates.
The whole system is equipped with a CCD visual alignment system to improve the cutting accuracy and efficiency and prevent the misoperation.
X-axis and Y-axis adopt high-precision dust-poor modules to ensure strong cutting stability and high precision.
The standard Japanese imported laser displacement sensor is used to detect whether PCBA products are place flat.
Automatic material retrieval using vacuum suction cups for picking and placing transplanting.
Adopt independent CNC dedicated motion controller, the control part is integrated into one, with strong loop control stability, high precision, fast response transmission and strong anti-interference ability.
The equipment operation adopts Chinese/English interface conversion,and the software design is more user-friendly,which is easy for engineers to operate.
It has the function of straight lines, arcs and irregular edge cutting, realizes the function of broken knife detection and sliding knife detection.
Adopting automatic tool change high-speed spindle imported from Germany (Max: 10,0000RPM), with small cutting stress, high precision and increased cutting efficiency.