| Product Parameters | |
| Cutting Precision | ±25um |
| Repeated precision | ±2um |
| Moving speed(Max) | X、Y axis:1000mm/s,Z-axis:800mm/s |
| Mirror speed | ≥8000mm/s |
| PCB Size | 300*350(Customizable) |
| Machinable material thickness | ≤2mm |
| Laser power(W) | 20W(Optional) |
| X/Y/Z resolution | 2 um |
Control parameters | |
| XYZ control mode | CNC Motion Controller |
| Platform structure | Marble |
| CCD light source | Circular light+coaxial light |
| Locate mode | CCD+MarkThermal Compensation: Linear Compensation + Single-PCS |
| Compensation Cooling Method | Water-Cooled |
| XYZ Drive Method | AC Servo |
Image | |
| Mark Point Types | Standard Shape, Circular, Square |
Function | |
| Cutting Function | Straight Line, Semi-Circular Arc, Circular Arc, Left/Right Copy, Rotational Copy, Matrix Copy, Automatic Correction Compensation |
Equipment | |
| Equipment Power | AC: 220V ±10% 50/60Hz 1.5KW |
| Air Supply | 4-6 kg/cm² |
| Operating Temperature | 20°C to ±45°C |
| Operating Humidity | 30%-60% |
| Machine Dimensions | 1400mm × 1500mm × 1600mm |
| Machine Weight | 900KG |
Online Laser Depaneling Machine, automatic board feeding, automatic cutting, and automatic board output greatly improve production efficiency and save labor cots, reflecting a fully automated production line.
The whole system is equipped with a CCD visual alignment system to improve the cutting accuracy and efficiency and prevent misoperation.
X-axis and Y-axis adopt high-precision dust-poor modules to ensure strong cutting stability and high precision.
The standard Japanese imported laser displacement sensor is used to detect whether PCBA products are place flat.
Automatic material retrieval using vacuum suction cups for picking and placing transplanting.
Adopt independent CNC dedicated motion controller, the control part is integrated into one, with strong loop control stability, high precision, fast response transmission and strong anti-interference ability.
The equipment operation adopts Chinese/English interface conversion, and the software design is more user-friendly, which is easy for engineers to operate.
Adopting imported laser cutting has low cutting stress and high precision, which increases cutting efficiency and achieve full automation