Product Parameters | |
| Cutting Precision | ±20um |
| Repeated precision | ±2um |
| Moving speed(Max) | X、Y axis:1000mm/s,Z-axis:800mm/s |
| Mirror speed | ≥8000mm/s |
| PCB Size | 300*350(Customizable) |
| Machinable material thickness | ≤2mm |
| Laser power(W) | 20W(Optional) |
| X/Y/Z resolution | 1 um |
Control parameters | |
| XYZ control mode | CNC Motion Controller |
| Platform structure | Marble |
| CCD light source | Circular light+coaxial light |
| Locate mode | CCD+MarkThermal |
| Compensation | Linear Compensation + Single-PCS |
| Compensation Cooling Method | Water-Cooled |
| XYZ Drive Method | AC Servo |
Image | |
| Mark Point Types | Standard Shape, Circular, Square |
Function | |
| Cutting Function | Straight Line, Semi-Circular Arc, Circular Arc, Left/Right Copy, Rotational Copy, Matrix Copy, Automatic Correction Compensation |
Equipment | |
| Equipment Power | AC: 220V ±10% 50/60Hz 1.5KW |
| Air Supply | 4-6 kg/cm² |
| Operating Temperature | -20°C to ±45°C |
| Operating Humidity | 30%-60% |
| Machine Dimensions | 1400mm × 1500mm × 1600mm |
| Machine Weight | 900KG |
The worktable is a marble double worktable, with high platform precision, strong stability and higher efficiency in dividing boards.
The dual work surfaces can hold dual fixtures and cut two different products at the same time.
Dual Y-axis worktable structure, the left and right worktables are driven by servo motors and screw guides, with fast processing speed, high efficiency, strong stability, and greatly improved processing.
Adopt independent CNC dedicated motion controller, the control part is integrated into one, with strong loop control stability, high precision, fast response transmission and strong anti-interference ability.
The PCB pick-and-place area of the dual Y-axis workbench is equipped with grating safety facilities to avoid manual misoperation and comply with public safety requirements.
The equipment operation adopts Chinese/English interface conversion, and the software design is more user-friendly, which is easy for engineers to operate.
It has the function of straight lines, arcs and irregular edge cutting.
Equipped with universal fixtures locate PIN, and be compatible with other brands of tooling fixtures, to reduce subsequent costs.
Adopting imported laser cutting has low cutting stress and high precision, which increases cutting efficiency and improves product quality.