Product Parameters | |
| Cutting Precision | ±0.05m |
| Repeated precision | ±0.02mm |
| Moving speed(Max) | X、Y axis:1000mm/s,Z-axis:800mm/s |
| Cutting speed | ≥0-100mm/s |
| PCB Size | EW:350*450m EX:450*500mm(Customizable) |
| PCB thickness | 0.3-6mm |
| Milling cutter specifications | 0.8-3.0mm |
Control parameters | |
| XYZ control mode | CNC Motion Controller |
| Spindle Motor Max Speed | 60,000 RPM (Japanese NSK Imported Spindle) |
| Vacuuming Method | Top Suction / Bottom Suction (Optional) |
| Milling Cutter Type | Top Suction (Right-Handed), Bottom Suction (Left-Handed) |
| Ion Air Gun | Ion Balance Pressure ≤ ±15V Compliant with ESD12M09158A58 |
| PCB Support Method | Universal Top Plate, Dedicated Fixture |
| XYZ Drive Method | AC Servo |
Image | |
| Mark Point Types | Standard Shape, Circular, Square |
Function | |
| Cutting Function | Straight Line, Semi-Circular Arc, Circular Arc, Left/Right Copy, Rotational Copy, Matrix Copy, Automatic Correction Compensation |
Equipment | |
| Equipment Power | AC: 220V ±10% 50/60Hz 1.5KW |
| Air Supply | 4-6 kg/cm² |
| Operating Temperature | -20°C to ±45°C |
| Operating Humidity | 30%-60% |
| Machine Dimensions | EW:1640mm × 1370mm × 1408mm EX:1758mm × 1500mm × 1438mm |
| Machine Weight | EW:800KG,EX:1200KG |
Dual-spindle and dual-working platform structure design to improve cutting and splitting efficiency.
The whole system is equipped with a CCD visual alignment system to improve the cutting accuracy and efficiency and prevent the operation from fooling.
The whole system is equipped with a CCD visual alignment system to improve the cutting accuracy and efficiency and prevent the operation from fooling.
Adopting high-precision dust-proof module to ensure strong cutting stability and high precision.
Adopt independent CNC dedicated motion controller, the control part is integrated into one, with strong loop control stability, high precision, fast response transmission and strong anti-interference ability.
The equipment operation adopts Chinese/English interface conversion, and the software design is more user-friendly, which is easy for engineers to operate.
It has the function of straight lines, arcs and irregular edge cutting, realizes the function of broken knife detection.
Adopting high-speed spindle imported with small cutting stress, high precision and increased cutting efficiency.